Kā uzrakstīt labu CV?

Publicēts: 2021-11-22

CV jeb Curriculum Vitae ir dzīves gājuma dokuments, kurā tiek attēlotas galvenās lietas, kas notikušas cilvēka dzīvē – darba attiecības, izglītības iegūšana, svarīgākās un galvenās īpašības u.c. Galvenie CV mērķi ir pievērst lasītāja uzmanību, atstāt labu iespaidu, kā arī radīt darba devējā priekšstatu par to, kāds darbinieks Tu esi. CV ir nepieciešams izcelt savas labākās īpašības un savā ziņā padarīt nemanāmākas sliktās puses.

CV būtu jāiekļaujas 1-2 lapās, tāpēc ir nepieciešams ļoti rūpīgi pārdomāt, ko ir nepieciešams un ko Tu pats vēlies norādīt tajā, kā svarīgāko informāciju par sevi. Nevajag CV izraibināt ar vairākiem fontiem vai krāsām, vislabāk pieturēties pie melnas krāsas un diezgan minimāla izskata. Lai CV būtu pārskatāmāks un vieglāk uzrakstāms, ir arī struktūra pie kā vajadzētu pieturēties.

 1. Personas dati – pilnais vārds, uzvārds, dzīvesvieta, telefona numurs un e-pasts. Var norādīt arī sociālo tīklu saites, bieži vien norāda Facebook un LinkedIn profilus.

 2. Darba pieredze – hronoloģiski, sākot ar nesenāko. Jānorāda uzņēmuma nosaukums, kurā ir strādāts, laika periods, amats un galveno pienākumu apraksts, kas noteiktajā darbā tika veikti.

 3. Iegūtā izglītība – hronoloģiski, sākot ar nesenāko. Jānorāda mācību iestādes nosaukums, mācību ilgums, izglītības līmenis un arī specialitāte.

 4. Papildu izglītība un kursi - norādot papildu izglītību, jāskatās, lai tā ir saistīta ar vakanci, uz kuru tiek pretendēts. Informācija par papildus kursiem nebūs noderīga, ja potenciālais amats nav ar to saistīts. Šādu informāciju var minēt pie hobijiem.

 5. Valodu zināšanas – nepieciešams norādīt dzimto valodu un svešvalodu zināšanas, ja ir iespējams palepoties vismaz ar pamata zināšanām kādā no tām, norādot arī valodu līmeni. Galvenais neaizmirst, ka valodu līmeņi ir sekojoši – A1 un A2 ir pamata līmeņi, B1 un B2 ir vidējie līmeņi un C1, C2 ir augstākie valodu līmeņi.

 6. Datorprasmes – šeit var norādīt vispārīgi (pamatzināšanas, labas zināšanas, pieredzējis lietotājs u.t.t.), vai arī uzskaitīt atsevišķas programmatūras, kuras ir labi pārvaldītas, it sevišķi, ja kāda no tām norādīta, kā prasība vakancē.

 7. Autovadītāja apliecība – ja ir autovadītāja apliecība, to noteikti var pieminēt. Daudzi darba devēji novērtē to, ka potenciālajam darbiniekam ir tiesības vadīt automašīnu.

 8. Rekomendācijas – ja ir pieejamas rekomendācijas no iepriekšējām darba vai prakses vietām, noteikti var pieminēt kontaktus ar ko sazināties, ja interesē sīkāka informācija par potenciālo darbinieku. (šī sadaļa nav obligāta)

 9. Intereses un vaļasprieki – norādot informāciju par savām interesēm, tas palīdz potenciālajam darba devējam Tevi labāk iepazīt kā personību. Iespējams, ka dažas no interesēm sakritīs ar Tava potenciālā darba devēja interesēm, un arī tas var nostrādāt Tavā labā. (šī sadaļa nav obligāta)

Ja Tu vēlies, CV vari pievienot savu fotoattēlu. Attēlu pievieno tikai ar sevi un lietišķā izskatā. Izvairies no tādu bilžu pievienošanas, kā Tu kopā ar draugiem vai vecākiem, kādā pasākumā vai ballītē. Vislabāk ir pievienot bildi, kurā esi redzams līdz aptuveni pleciem.

Un vēl daži vispārīgi ieteikumi:

 • Pārliecinies, ka Tava e-pasta adrese ir profesionāla. Ja Tev tādas nav, izveido. Nepievieno e-pastu, kurā Tev ir kāda iesauka vai vienkārši nepiemērots vārds. 

 • Ja CV plāno sūtīt, piesakoties uz kādu konkrētu vakanci, pielāgo to, lai izceltu tās lietas, kas ļautu Tev pozitīvi izcelties uz citu kandidātu fona. Ja plāno CV publicēt kādā no darba portāliem, CV var veidot vispārīgāku.

 • Nemelo! Norādot nepatiesu informāciju, Tu attiecīgajā brīdī palielināsi savas iespējas pavirzīties tuvāk kārotajam amatam, bet apmāns visai drīz tiks atklāts un var ciest Tava reputācija.

 • Pārliecinies, ka CV nav gramatikas un stilistikas kļūdu. Katram gadījumam vari iedot to pārlasīt kādam draugam vai ģimenes loceklim, kas šajos jautājumos, Tavuprāt, ir spēcīgāks.


Avots: https://www.cvmarket.lv/karjeras-centrs/karjeras-padomi/karjeras-padomi-studentiem/ka-uzrakstit-savu-pirmo-cv